LISTOPADOVÁ AKCE: 🎁 dárky 🎁 k objednávkám 👉 podrobnosti najdete na blogu

Proč si domů pustit len: výhody a nevýhody lněných tkanin

Len je krásný, 100% přírodní materiál, který je velmi příjemný na dotek. Je také velmi trvanlivý, vždyť mnozí z nás jistě opatrují doma ubrusy, utěrky či ložní prádlo po babičce, na kterých se čas nijak výrazněji nepodepsal. Ale ani len samozřejmě není dokonalý. Čistě lněné ubrusy, prostírání, ubrousky a utěrky či povlečení si ale většinou po pořízení prvních kousků do domácnosti postupně najdou cestu k našemu srdci. Protože len je zkrátka nezaměnitelný… Pojďme si v krátkosti a přehledně shrnout výhody i nevýhody lnu jako takového.

lnene_ubrousky_tululum

Mezi hlavní výhody lnu patří: 

TRVANLIVOST
Lněné vlákno je velmi silné a trvanlivé a jak se říká “stárne do krásy”. Praním postupně získává patinu, měkne a zvyšuje se jeho savost.

LEN JE VHODNÝ I PRO ALERGIKY
Lněné tkaniny jsou hypoalergenní, tedy nezpůsobují alergické reakce. Je také antiseptický, má vysokou odolnost proti plísním a houbám.

DOBŘE SI PORADÍ S VLHKOSTÍ
Len velmi dobře absorbuje vlhkost a naopak - schne velmi rychle. Lněné povlečení s těmito vlastnostmi tak naplno užijete v zimě i v létě. Ne nadarmo se říká, že len v létě chladí a v zimě hřeje.

UDRŽITELNOST A 100% PŘÍRODNÍ PŮVOD
Lněné látky jsou čistě přírodní a pro pěstování lnu i jejich výrobu je potřeba řádově méně vody než např. pro výrobu tkanin bavlněných. Díky této své vlastnosti je len také 100% odbouratelný, recyklovatelný a v přírodě se během pár let zcela rozloží. Doporučujeme však sledovat zemi původu lněných tkanin, není asi úplně nutné, aby k nám cestoval z daleka, když máme v Evropě tolik pěstitelů a zpracovatelů této krásné přírodní suroviny… ;)

… a v neposlední řadě je len prostě krásný.

lnene_ubrousky_tululum2 

Je však fér si přiznat, že len má také své nevýhody. Mezi ty patří zejména:

Mačkavost
Čím méně je len v podobě tkaniny v procesu výroby chemicky ošetřen, tím více se mačká. Na druhou stranu mu to však ponechává jeho nezaměnitelný charakter. A je tedy jen na nás, zda jej budeme chtít vyžehlit do “dokonalé” podoby nebo jej zkrátka necháme trochu pomačkaný. V každém případě při žehlení snese ty nejvyšší teploty a lépe se bude žehlit mírně vlhký či s napařováním…

Prašnost
Některé lněné látky mohou být zpočátku lehce prašné. To znamená, mohou uvolňovat jemný prach až „chloupky“. Stane se tak například, že ráno na svém tmavém pyžamu najdete drobná vlákna z bílého lněného povlečení, které jste si čerstvě pořídili. Nebojte se, po několika vypráních a při běžném používání tato vlastnost zmizí. Pokud byste tomu ale chtěli předejít, můžete své nové povlečení (nebo jiné kousky) předem párkrát vyprat.

Len uvítá šetrnější údržbu
Lněné tkaniny se doporučuje prát zvlášť na šetrnější program s použitím k přírodě přívětivých pracích prostředků. I když je bílý len možné vyvářet, nebývá to nezbytné a obecně se doporučuje prát lněné tkaniny max. na 40 stupňů. Při odstřeďování lnu stačí nižší otáčky (na šňůře pak již schne rychle) a pokud jej potřebujeme nutně sušit v sušičce, stačí nastavit nižší teplotu.

Len není levný
Produkce lnu tvoří jen mizivé procento celkové světové produkce textilií. Zpracování lnu je technologicky velmi náročné a tudíž nákladné - a výtěžnost polí nelze uměle zvyšovat ve stejné míře jako se tomu stává např. u bavlny. Při nákupu lněných textilií je potřeba mít na paměti, že se jedná hlavně o investici na mnoho let dopředu a že nás len odmění hlavně svou nezaměnitelnou (ne)stárnoucí krásou.

I přes všechny výše zmíněné nevýhody však věříme, že len je zkrátka “láska na první dotek” a k vašemu srdci si cestu najde.


NAŠE BESTSELLERY: